Promosyon Ne Demek

İşletmenizi tanıtmak için verdiğiniz herhangi bir ürün promosyon ürünüdür. Genellikle, bu ürünler veren şirketin sloganını, logosunu, adını veya telefon numarasını ve web sitesi adresini taşır. Promosyon ürünleri veya kalem, kupa, çanta, t-shirt, bardak altlığı, takvim, saat, ajanda gibi promosyon hediyeleri genellikle kuruluşun logosunu, şirketin adını ve adresini, ürün ve hizmetler hakkındaki bilgileri taşır ve hatırlatma görevi görür. Yenilikçi ve uzmanlık unsuru bir reklam aracıdır.

Her türlü şirket, kuruluş ve vakıf, hizmet veya ürünlerinin reklamını yapmak için promosyon ürünlerini kullanır. Çoğu zaman, bunlar insanların günlük yaşamlarında kullanabilecekleri ürünlerdir. Ayrıca üzerlerinde şirketin markası ve web sitesi adresi veya telefon numarası da olan ürünlerdir. Promosyon ürünleri endüstrisi 20 milyar doların üzerinde olup büyümeye devam etmektedir. Ancak, bu çok yönlü endüstrinin gerçek temelleri nelerdir?

Promosyon Ürünleri Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Her şeyden önce bizim neslimiz, pazarlama amaçlı promosyon ürünlerini kullanma fikrini ortaya atan ilk nesil değil. İlk promosyon ürünleri, muhtemelen ilk insanların ticarete başladığı zaman, insanlığın erken dönemlerinde ortaya çıktı. Rekabette üstünlük elde etmek isteyen tipik bir satıcı, malının test örneğini veya sahip olduğu en iyi meyvenin bir parçasını tadımlık olarak verecektir. Medeniyetimiz geliştikçe stratejiler gelişmeye başladı.

Bu evrimin dönüm noktası 1789'du. O dönemde seçimden önce ABD’nin kurucusu olan George Washington’un destekçilerine anma düğmeleri verildi. Bu olaydan sonra, promosyon ürünlerinin popülaritesi sadece büyümeye devam etti. 19. yüzyılda artık tüm dünyadaki reklam yöneticileri, ahşap nesneler, takvimler, karton çantalar, önlükler ve şapkalar gibi promosyonların gücünden yararlanmaya başladı. Bugün ise birçok şirket çakmak, anahtarlık, kalem, bloknot gibi promosyonları tercih etmektedir.

Promosyon Ürünlerinin Reklamcılıktan Farkı Nedir?

Promosyon ürünleri ve reklamlar kesinlikle aynı değildir. Neden? Öncelikle, reklam bir promosyondan çok daha pahalıdır ve bunu uzun vadeli ürün / hizmet bilinci elde etmek istediğinizde kullanırsınız. Reklamcılık, gazete, dergi, posta ve sosyal medyadaki reklamları içerir. Buna karşılık, promosyon ürünleri genellikle hızlı bir geri dönüş almak için kullanılır.

En yenilikçi promosyon fikirleri için promosyonarabul.com adresini takip edebilir ve firmanıza uygun promosyonlara göz atabilirsiniz. Unutmayın ki, reklam stratejinizle birleştirdiğinizde promosyonlarınızın etkisi çok daha büyük olacaktır.

Promosyon ne demek sorusuna daha fazla cevap mı arıyorsun?

Bu Makaleyi de Okuyabilirsin